vİdeolar

KUTUP YILDIZI TANITIM SUNA KIRAÇ

Rıdvan Akar’dan yeni belgesel
Kutup Yıldızı: Sönmeyen Kılavuz belgeseli Cnntürk’te

Gazeteci ve Belgesel yapımcısı Rıdvan Akar’ın Kutup Yıldızı: Sönmeyen Kılavuz belgeseli 29 Ekim’de Cnntürk’te yayınlanacak.

Suna Kıraç’ın gerçekleştirdiği vakıf, müze, enstitü, bilimsel araştırmalar vb. sosyal sorumluluk projelerinin son 10 yılda gerçekleştirdiği gelişimi ve dönüşümü anlatan belgeselin yönetmenliğini Murat Kahraman yaptı.

Belgesel, TEGV, Galatasaray Eğitim Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Pera Müzesi, Antalya Suna- İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AKMED), Suna- İnan Kıraç Vakfı Boğaziçi Üniversitesi Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı (NDAL) vb. büyük projelerin öncüsü ve kurucusu olan Suna Kıraç’ın yakalandığı ALS hastalığı sonrasında, son 10 yılda yaklaşık 10 milyonun üzerinde insanın bu projelerden nasıl yararlandığının anlatıldığı belgesel 29 Ekim Saat 17.00’de Cnntürk kanalında gösterilecek.

BABA HAKKI

“Efendim! Önemli bir maç oluyordu. Beşiktaş takımı bir bora gibi karşı kaleyi gene allak bullak ederek sarmıştı. Arslan Hakkı bütün oyuncuları taşkın bir sel halinde ardına takmış, sürüklüyordu. Derken yere düşmesin mi? Ben Hakkı’nın düştüğünü ilk ve son olarak o maçta gördüm. Hemen alana koştular. Sağlık çantası geldi. Hakkı’nın diz kapağı sıyrılmış ve kan akmaya başlamıştı. Tentürdiyot sürmek ve yarayı bağlamak için eğilenler bir de ne görsünler!!!!...
‘Ne görmüşler’ diye arkadaşlar merakla sorarken;
- Hakkı’nın kanı bildiğimiz kırmızı değil!
‘Ya nasıl?’ diye arkadaşlar coşkulu durumda yine soruyu başlarlardı.
Ben de şaştım ama olana, görülene ne denir! Hakkı’nın kanı ‘Siyah-Beyaz’ akmıyor mu!!!...”
Bu kitap, birbirinden ilginç hikayelerle kuşaktan kuşağa anlatılan bir efsanenin; 'Baba Hakkı’nın yaşam öyküsüne ışık tutuyor. Hakkı Yeten Beşiktaş’ta futbolcu, kaptan, başkan ve hatta ilk onursal başkan oldu. Kariyerinin henüz başından itibaren, ömrünü Beşiktaş’a vakfedeceğinin sinyalini vermişti Baba Hakkı. Bu yüzden hiçbir futbolcuya kolay kolay nasip olmayacak payeleri tek tek kazanmasını bildi. Refik Topkan’ın anlattığı hikayeye dönecek olursak; anlatıdaki o son cümle Baba Hakkı’nın Beşiktaş ile kurduğu özdeşliğe işaret ediyordu. Peki, kan hiç Siyah-Beyaz akar mı? Gözün gördüğü bir çift renk, kulağın duyduğu tek bir ad ise kan da Siyah-Beyaz akabiliyor işte...